California Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı yakasında bulunan Kaliforniya aynı zamanda ülkenin en kalabalık eyaleti olma özelliğine de sahiptir. Amerikan ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan eyalet birçok şarkıya ve filme konu olmuştur. Kaliforniya doğal güzelliklerin ve ekonominin birleşimi ile kısa zamanda cazibe merkezi haline gelmiş bir eyalettir. Eyalette bulunan önemli madenler Kaliforniya’nın cazibesine cazibe katar ve her yıl ziyaretçi sayısı daha da artar. Kaliforniya gezi listenizde yer alırsa gezmeye doyamayacağınız kadar çok yerin sizi beklediğinden de emin olabilirsiniz.

Disneyland Eğlence Parkı

Disneyland Eğlence Parkı Amerikalı canlı resimci ve film yapımcısı Walt Disney tarafından 1955 senesinde Anaheim kentinde kurulmuştur. Dünyada bulunan en büyük eğlence parkı olmasının yanında önemli bir turizm merkezi olarak da hizmet verir. Kaliforniya’da bulunan eğlence parkında çok güzel zaman geçirebilir ve eğlenebilirsiniz. Disneyland Eğlence Parkı’nda oyunlar şovlar oteller restoranlar bulmanız çocuğunuz ile yapacağınız tatillerde size çok avantaj sağlar. Parkta değişik kültürlerin sentezinden oluşan yemekler alışveriş mekanları çok keyiflidir. Disneyland Eğlence Parkı ziyaretçi akınına uğrayan bir yer olduğundan restoran ve otellerde önceden yer ayırtmalısınız. Parkta çocuklara olduğu gibi yetişkinlere de tasarlanmış oyunlar bulunur. Okulların tatil olduğu zamanlar çocuklu aileler parkı mutlaka ziyaret eder. Disneyland’a gittiğinizde sadece eğlence parkı görmezsiniz. Disneyland’ın tatil beldesi otelleri yemekleri yapacağınız ziyarette size eşlik edecek unsurlar arasındadır. Parkı çocuklar mutlaka görmelidir ama aileleri de bekleyen çok keyifli anlar vardır.

Ölüm Vadisi Doğal Parkı

Ölüm Vadisi, Güney Kalifornia’da bulunan bir çöl vadisi ve Mojave Çölü’nün de bir parçasını oluşturur. Kuzey Amerika’da yer alan en sıcak ve alçak yer olarak karşımıza çıkar. Ölüm Vadisi Death Valley Milli Parkı’nı kuşatır ve ziyaretçilerine huzurlu anlar yaşatır. Vadide tuz alanları kum tepeleri dağlar keşfedilmeye bekleyen yerler arasındadır. Vadide bulunan göl ziyaretçilere benzersiz bir manzara sunar. Ölüm Vadisi’ni ziyaret ettiğinizde parkta dolaşabilir gözlem yapabilir ve kalıntıları inceleyebilirsiniz. Ölüm Vadisi Doğal Parkı’nda gezerken doğal güzellikleri görmek çok keyiflidir ama vadinin bir o kadar da tehlikeli olduğunu bilmek gerekir.

Yosemite Ulusal Parkı

Kuzey Kaliforniya’da bulunan park Birleşik Devletlerin en ünlü ve doğal ulusal parklarının başında gelir. Parkta bulunan vadiler ile dağlar, nehirler ile dev şelaleler ziyaretçilerin çok dikkatini çeken doğal güzelliklerdendir. Sanatçılara ilham veren ve fotoğrafçıların fotoğraflarına yansıyan sayısız güzellik bu parktadır. Ulusal parkın merkezinde bulunan Yosemite Vadisi son buzul çağında buzullar tarafından oyularak oluşmuştur. Yosemite Ulusal Parkı’nda göz kamaştıran manzaralar, doğal güzellikler, şelaleler ziyaretçilerin çok hoşuna gider. Ormanlık alanlarını görmek doğal güzelliklerini keşfetmek için gidilmesi gereken yerler listenize mutlaka Yosemite Ulusal Parkı’nı ekleyin.

Santa Catalina Adası

Adaya bot gezginleri ve günübirlik tatilciler adeta akın eder. Popüler mekanlar arasında yer alan Santa Catalina Adası tatil planlarınız arasında yer almalıdır. Adada yapılacak etkinlikler arasında kamptan yüzmeye balıkçılıktan dalışa kadar birçok şey bulabilirsiniz. Adada dikkat çeken yerler arasında kayalık alanlar da bulunur.

Kanal Adaları Milli Parkı

Kanal Adaları Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinin güney sahillerinde bulunan 8 adadan 5’ini kapsar ve geniş bir alana sahiptir. Beş adadan oluşan Kanal Adaları Milli Parkı’nda yabani hayata tanık olabilirsiniz. Parkta bozulmamış doğal güzellikleri görmeniz mümkündür. Adalara ulaşmak için özel tekneler bulunur. Bozulmamış doğayı görmek ve çocuğunuza göstermek için bulunmaz bir fırsattır.

Tahoe Gölü

Tahoe Gölü doğal güzellik alanı Amerika Birleşik Devletleri’nin Sierra Nevada dağlarında yer alan bir mekandır. Nevada ve Kaliforniya sınırında Carson şehrinin batısında bulunan bir büyük tatlı su gölü olma özelliği de taşır. Tahoe Gölü, Kuzey Amerika’nın en büyük alp gölü olarak da dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Göl etrafında bulunan dağlar yüksektedir ve yıl boyunca çok hoş manzaralar sunar. Tahoe Gölü yaz mevsiminde teknecilerin uğrak yeridir. Plajın tadını çıkarmak isteyenler çocuklarının rahat oyun oynamasını sağlamak için de bu gölü tercih eder. Tahoe Gölü’nü çevreleyen dağlar kış aylarında kayak için çok uygundur. Göl yakınında bulunan Sugar Bowl Kayak Alanı ziyaretçilerin akınına uğrar ve her yerden gelen kayakçılara ev sahipliği yapar. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için uygun bir mekandır.

Sequoia ve Kings Kanyon Ulusal Parkı

Ulusal park dev boyutta olan kırmızı ağaçları ile tanınır. Sequoia ve Kings Kanyon Ulusal Parkı’nda bulunan bu kırmızı ağaçlardan oluşmuş ormanlık alanları mutlaka görmelisiniz. Ormanlarda dünyanın en büyük kırmızı ormanını ve dünyanın en eski ağaçlarını görme şansınız da vardır. Parkta bulunan görkemli zirveler ile dağ gölleri derin kanyonlar ormanlar ziyarete açık yerlerin başında gelir. Ulusal parkı ziyaret ettiğinizde yürüyüş yapacağınız parkurların olduğunu göreceksiniz. Parkın ormanlık alanlarında yürüyüş yapmak ve eşsiz manzarada fotoğraf çekinmek çok farklı bir deneyim olacaktır.

Büyük Sur

Sahil şeridi ve ormanlık alanlardan oluşan bu mekanda ziyaretçiler doğa ile baş başa kalma imkanı bulur. Ziyaretçiler kamp ve yürüyüşler yaparak bu alanın tadını çıkarabilir. Sahil şeridi boyunca muhteşem manzaralar sunan bir alandır. Tatilinde doğaya kavuşmak isteyenler için muazzam bir yerdir. Güneşin tadını çıkarırken yürüyüş yapmak ve kamp tesisleri ile barınma yeri aramanıza gerek kalmadan şelaleleri ziyaret etmek sizin elinizdedir. Garrapata Eyalet Parkı Büyük Sur alanında bulunan başka bir mekandır. Parkın plajı gezmek için ayrılmış yerleri ve güneş ziyaretçilerini bekler. Muhteşem manzaralı parkta spor ve yürüyüşlerinizi yapabilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü

Golden Gate Köprüsü Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde bulunan Golden Gate Boğazı üzerindeki köprüdür. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprü olarak da bilinir. Kaliforniya’nın önemli mekanları arasında Golden Gate Köprüsü de yer alır. Ziyaretçilerin tercihlerinde etkili olan bir mekandır. San Francisco Körfezi’ne karşı eşsiz bir manzara sunan Golden Gate Köprüsü mutlaka ziyaret edilmelidir. Köprü ismini geçmişte altın arayıcılarının o bölgeyi istila etmesinden almıştır. Köprüyü şehrin her yerinden görmek mümkündür ve zarif bir tasarıma sahiptir.

Redwood Ulusal Parkı

Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde kuzey kıyıları boyunca uzanan etkileyici uzun ağaçların bulunduğu ormanlar ile kaplı bir ortamdır. Çok büyük bir alanı kaplayan Redwood Ulusal Parkı görülmesi gereken yerler arasındadır. Kırmızı ağaçlar arasında piknik ve yürüyüş yapmak çok keyifli olmaktadır. Redwood Ulusal Parkı’nın merkezi Crescent şehrinde bulunur ve park 1868 senesinde kurulmuştur. Parkı ziyaret ettiğinizde yüksek kırmızı ormanlar arasında mutlaka gezmelisiniz.

Deniz Dünyası Tema Parkı

Tema parkı çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapar. Yunus gösterileri ile çeşitli gezintiler etkinliklerden bazılarıdır. Çocuğunuzla yapacağınız tatilde Deniz Dünyası Tema Parkı’nı mutlaka listenize almalısınız. Park Mission Körfezi kıyısında stratejik bir konuma sahiptir.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here